kup DVD

 

home

 

 

 

Powidzieli o naszym DVD.


Wlasnie obejrzalem ten film. Wiele osob uwazalo mnie i podobnie myslacych przyjaciol - za nawiedzonych lub rozrabiaczy, wszedzie weszacych wplywy komunistow, w okresie gdy mialem jeszcze ochote zajmowac sie dzialalnoscia wsrod Polonii. Z opowiesci narratora - historyka i pracownika IPN, wynika jednoznacznie, iz nasze podejrzenia nie byly oparte na przewrazliwieniu czy wyobrazni, tylko na latwych (obecnie) do udowodnienia, faktach.
Warto obejrzec a szczegolnie polecam osobom mlodszym, uwazajacym, ze za komuny nie bylo tak zle.
Polecam rowniez film wszystkim tym, ktorzy uwazaja, iz pewne sprawy zapoczatkowane w PRL nie maja zadnej ciaglosci historycznej w obecnych czasach.

Pozdrawiam serdecznie,

Bolko


Polonia amerykańska otrzymała okazję by w sposób przystępny i prosty zapoznać się z własnymi dziejami. Cenckiewicz wskazuje na wymianę naukową, turystykę, kontakty kulturalne a nawet opiekę duszpasterską, jako główne narzędzia „zmiękczania” i dezintegracji środowisk polonijnych. Wymienia również najbardziej „zasłużone” w budowaniu mostów porozumienia z PRL organizacje.  Jak szpiegowano Polonię? – to pozycja godna polecenia.

wirtualnapolonia.com


Dr Sławomir Cenckiewicz jest znanym badaczem dziejów emigracji politycznej i Polonii amerykańskiej. Od kilku lat prowadzi w Instytucie Pamięci Narodowej badania naukowe na temat polityki PRL wobec emigracji i Polonii.

DVD "Jak szpiegowano Polonię" - zapis wywiadu rzeki z doktorem Cenckiewiczem na ten temat. Opublikował już kilka książek, w tym m. in. Oczami bezpieki. Szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL (Kraków 2004) i biografię Tadeusza Katelbacha (Warszawa 2005).

Rekomendowane DVD – Jak szpiegowano Polonię – jest zapisem wywiadu z dr. Cenckiewiczem, zrealizowanego podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych w marcu tego roku. W czasie tych kilkudziesięciu minut dr Cenckiewicz w sposób klarowny i przystępny opisuje meandry polityki polonijnej PRL.

Swoje wypowiedzi dzieli na kilka części. W pierwszej z nich, dotyczącej lat czterdziestych i pięćdziesiątych, omawia proces budowania przyczółków agentury komunistycznej w środowiskach polonijnych przez bezpiekę przy pomocy wywiadu sowieckiego. Wspomina o działalności polskojęzycznej agentury sowieckiej w USA, w tym takich działaczy „polonijnych” jak Bolesław Gebert czy Stefan Arski.

W drugiej części historyk mówi o przełomie w polityce polonijnej zapoczątkowanej po śmierci Stalina. Od połowy lat pięćdziesiątych polityka komunistów wobec Polonii stała się bardziej wyrafinowana. Od tej pory władze PRL akcentowały naturalne związki Polaków z ziemią ojczystą, wartości patriotyczne, a nawet religijne. Służyło temu m. in. powołanie Towarzystwa „Polonia”, które w kontaktach z Polonią występowało jako organizacja nie związana z PZPR.

 Niezwykle interesujące są rozważania dr. Cenckiewicza na temat lat siedemdziesiątych, kiedy to polityka PRL odnosiła najwięcej sukcesów. Wówczas to – jak mówi historyk – większość środowisk polonijnych nawiązała kontakty z PRL i wyłamała się z bojkotu reżimu komunistycznego w Polsce.

Cenckiewicz wskazuje na wymianę naukową, turystykę, kontakty kulturalne a nawet opiekę duszpasterską, jako główne narzędzia „zmiękczania” i dezintegracji środowisk polonijnych. Wymienia również najbardziej „zasłużone” w budowaniu mostów porozumienia z PRL organizacje, takie jak Fundacja Kościuszkowska czy Polski Instytut Naukowy.

Owa polityka „budowania mostów” załamała się po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w dniu 13 grudnia 1981 r. Wówczas to wiele środowisk polonijnych (chociaż nie wszystkie) przejrzało na oczy i zerwało współpracę z reżimem.

To bardzo ważne, że ukazała się płyta DVD z zapisem wywiadu z obiecującym, ale już bardzo znanym historykiem z kraju, który opisuje dzieje Polonii i sposoby jej inwigilacji przez służby specjalne PRL.

Polonia amerykańska otrzymała okazję, by w sposób przystępny i prosty zapoznać się z własnymi dziejami. Jak szpiegowano Polonię? – to pozycja godna polecenia.

Polonia dla Polonii


Przeczytaj cala recenzje na website Puls Polonii.


 

 

kontakt z nami: info@jakszpiegowanopolonie.com

 

 

kontakt

 
 
 

linkuj do nas

 

 

kup ksiażkę

Oczami Bezpieki